Haber

Beş uyuşturucudan biri bulunamadı: ‘Kur endişelerinde artış’

Adana Eczacı Odası Başkanı Mürsel Yalbuzdağ, günümüzde her beş ilaçtan birinin bulunmadığını, eczacıların buldukları ilacı depolardan alabildiğini, uygulanan baskılayıcı sistemler nedeniyle mesleklerini icra edemediklerini söyledi. tıpta.

‘ENFLASYON ORANINA GÖRE FİYATLARIN GÜNCELLENMESİ GEREKİYOR’

Yalbuzdağ, dünyada yer alan haberlere göre, “Ecza depolarında bulunamayan ilaç oranı yüzde 15-20 civarında. Yabancı firmaların ilaçlarında maalesef bu oran yüzde 50’lere ulaşıyor. İlaç sıkıntısının önüne geçmek için” , yerli ve milli ilaç branşları desteklenmelidir.”

Yalbuzdağ sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlaçta döviz kuru Aralık 2022’den bu yana 10 lira 76 kuruş. İlacın önündeki engeller kaldırılmalı, şube bileşenleri yeni ilaç fiyatlaması için çalışmalı, fiyatlar enflasyona göre güncellenmeli. İşçilerin maaşları, elektrik, su, internet, kira giderleri astronomik oranlarda artarken, eczaneler kısıtlamalar nedeniyle ödeme istikrarında kasvet yaşıyor. Segmentin tüm bileşenlerinin haklarının gözetildiği, eczacı haklarının ihmal edilmediği bir sistem kurulmalı, dövizdeki artış endişelerimizi artırıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu