Haber

Kanada’nın Alberta eyaletindeki orman yangınları nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi

Kanada’nın Alberta eyaletinde geçen hafta başlayan ve yayılan orman yangınları nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

Alberta Eyaleti Başbakanı Danielle Smith düzenlediği basın toplantısıyla eyalette olağanüstü hal ilan ettiklerini açıklayarak, kontrolden çıkan orman yangınlarının daha fazla insanı evlerini terk etmeye zorladığını belirtti.

Başbakan Smith, Alberta’daki orman yangınını “benzeri görülmemiş bir kriz” olarak nitelendirdi.

Smith, “Devletimizin bu zorluğun üstesinden gelmek için doğru araçlara, doğru teknolojiye, doğru kaynaklara sahip olduğuna ve ihtiyaç duydukları desteği alacaklarına dair herkese güvence vermek istiyorum.” dedi. söz konusu.

Danielle Smith, şimdiye kadar yaklaşık 122 bin hektar ormanın yandığını ve gerekirse federal hükümetin yardıma hazır olduğunu söyledi.

Alberta’nın kuzeyinde ve merkezinde devam eden aktif orman yangınlarının sayısının 110’a çıktığını kaydeden Smith, şu ana kadar yaklaşık 25 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını ve 5 bin 200 kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Yangın Müdahale Merkezi Sözcüsü Christie Tucker, düzenlediği basın toplantısında, sıcak ve kurak hava koşullarının orman yangınlarının hızla yayılmasına neden olduğunu belirterek, “Yüksek tehlike dönemindeyiz. Bu yıl büyüklük olarak çok daha yüksek rakamlardayız. Son beş yılda gördüğümüzden daha fazla yanmış alan.” dedi.

Tucker, çevre illerden ve diğer eyaletlerden ekiplerin yanı sıra yaklaşık 300 itfaiyecinin yangınlara müdahale ettiğini söyledi. sporSalonlar, fuar alanları ve toplum merkezleri.

Tahliye edilenlere ücretsiz geçici barınma, yemek hizmetleri, giyim, sağlık hizmetleri sağlanmakta ve hayvanlarına bakılmaktadır.

Bu arada Alberta Eyaleti Sağlık Bakanlığı, yangın alanlarına yakınlığı nedeniyle Edson Sağlıklı Yaşam Merkezini geçici olarak kapattı. Merkezde kalan 90 hasta başka hastanelere sevk edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu