Haber

ABD’de organ bağışlayan mahkumların cezalarında indirim

Massachusetts’teki mahkumlar, yasa tasarısı kabul edilirse yakında organlarını veya kemik iliğini bağışlama karşılığında cezalarını azaltma seçeneğine sahip olabilecekler.

Eyaletin Islah Dairesi bünyesinde bir organ ve bağış programı oluşturmayı amaçlayan yeni bir yasa tasarısı, her ikisi de Demokrat olan iki eyalet milletvekili tarafından önerildi.

Teklif yasalaşırsa, program uygun tutukluların cezalarında en az 60 ve en fazla 365 gün indirim almalarına izin verecek.

Yeni programla birlikte programı denetlemekle yükümlü beş kişilik bir komite oluşturulacak.

Komite ayrıca programla ilgilenen tutuklular için uygunluk standartlarına ve kişinin cezasını hafifletmek için bağışlanan kemik iliği ve organlarının boyutuna karar verecektir.

Şu anda ABD Federal Hapishaneler Dairesi, mahkûmların organlarını bağışlamalarına yalnızca alıcının yakın ailelerinden biri olması durumunda izin veriyor.

Ancak Massachusetts’tekiler de dahil olmak üzere birçok eyalet hapishanesinde organ veya kemik iliği bağışı için bir yol yoktur.

Kayıtlı bir organ bağışçısı olsalar bile, hiçbir devlet idam mahkûmlarından organ bağışına izin vermez.

Birleşik Organ Paylaşım Ağı’na (UNOS) göre, şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde organ nakli için bekleyen 104.413 kişi var ve bunların 58.970’i aktif bekleme listesinde.

KAYNAK: GARDİYAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu