Haber

İsrail’in Dezenformasyon Çabaları Kontrolden Çıkıyor

Dijital Medya ve Dezenformasyon Uzmanı Doç. Dr. Marc Owen Jones, “İsrail’in Gazze’deki faaliyetlerine ilişkin anlatının kontrolünü kaybetmesi nedeniyle dezenformasyon çabalarının daha acımasız hale geldiğini” belirtti.

Katar’daki Hamad Bin Halife Üniversitesi’nden Doç. Dr. Jones, İsrail’in sosyal medyada yaydığı dezenformasyonla ilgili ABD merkezli The Daily Beast adlı internet sitesinde bir makale yazdı.

Jones makalesinde, uydurma hemşire imajından sahte rehine listesine kadar İsrail’in dezenformasyon çabalarını tartıştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabında 11 Kasım’da paylaşılan, hemşire üniforması giyen bir kadının Gazze’deki Şifa Hastanesi’nde çalıştığını ve Hamas’ın tıbbi malzeme çaldığını iddia ettiği görüntüdeki çelişkilere dikkat çeken Jones, kadının “korkunç” bir aksanla konuştuğunu ve görüntünün “lise tiyatrosuna” benzediğini söyledi. Bana hatırlattığını belirtti.

Dijital Medya ve Dezenformasyon Uzmanı Jones, söz konusu görüntüdeki “kuru temizlemeciden yeni çıkmış gibi görünen tertemiz beyaz laboratuvar önlüğü” ile “1980’lerden kalma bir org üzerinde hazırlanmış gibi gelen bomba seslerini” karşılaştırdı. “, “sahte bir figür oyununa”.

İsrail Ordusu Sözcüsü Daniel Hagari’nin 13 Kasım’da paylaştığı ve tutukluların Hamas tarafından Gazze’deki Rantisi Hastanesi’nin bodrumunda tutulduğunu iddia ettiği videoya atıfta bulunan Jones, Sözcünün duvardaki elle yazılmış Arapça tabloyu tarif ettiğini söyledi. “Hamas’lıların koruma listesi” olduğunu ve İsrail’de savaş olduğunu söyledi. Bunun “kurumlar arasında bir dezenformasyon yarışı” olduğunu gösterdiğini belirtti.

İsrail’in dezenformasyon adımlarını “Gazze’de öldürülen sivillerin sayısındaki artışı meşrulaştırmaya yönelik giderek umutsuzlaşan bir dizi girişim” olarak nitelendiren Jones, şöyle konuştu: “İsrail’in dezenformasyon çabaları, İsrail’in Gazze’deki faaliyetlerinin anlatısı üzerindeki kontrolünü kaybetmesiyle giderek daha da zorlaşıyor. Gazze.” “Vahşi hale geldiğini” vurguladı.

Doç. Dr. Jones, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun sosyal medyada Gazze’deki çatışmaların “ışığın çocukları ile karanlığın çocukları” arasında yaşandığını yazıp daha sonra sildiği açıklamasının “İsrail’in İsrail’i öldürmesini meşrulaştırma girişimi” olduğunu belirtti. Gazze’deki çocuklar.”

7 Ekim’den bu yana devam eden saldırılarda 4 bin 500’den fazlası çocuk olmak üzere 11 binden fazla Filistinlinin öldüğünü hatırlatan Jones, “İsrail’in giderek çaresizleşen dezenformasyonunda, bir terörü meşrulaştırmaya çalışan rahatsız edici bir kampanyanın temellerini görebiliyoruz. Doğrulanması imkansız bir istatistik.” İfadesini kullandı.

daricaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu