Haber

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. yıl dönümü Mersin’de kutlandı

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. yıl dönümü için Mersin’de tören düzenlendi.

KKTC Mersin Başkonsolosluğu tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı söylendi.

KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. yılını Kıbrıs Türk halkını aydınlığa, özgürlüğe ve bağımsızlığa kavuşturan coşkuyla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Mendeli, kahraman Mehmetçiğin 20 Temmuz’da Kıbrıs’taki kardeşlerinin yardımına hem havadan hem de denizden geldiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Kıbrıs Barış Harekatı, vatanında ilelebet var olur ve biz Kıbrıs Türk halkının vatanı Türkiye ile omuz omuza vererek ortaya koyduğu en büyük mücadeledir. Türk ordusunun ‘yeter’ diyerek son noktayı koymasının simgesidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde korkusuz ve özgür yaşıyorsak, bunu halkımızın fedakarlıklarına, direnişlerine, aziz şehitlerimize, kahraman mücahitlerimize ve Mehmetçiklerimize borçluyuz.”

Mendeli, Kıbrıs’ta 49 yıl önce bugün kaydedilen barışın hem adada hem de bölgede barışın teminatı olduğunu vurguladı.

Uluslararası toplum tarafından maruz kaldığı haksız tecride rağmen KKTC’nin anavatanı Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle her geçen gün gelişip güçleneceğini belirten Mendeli, şunları kaydetti: Türkiye’de sağlık sistemi ve altyapısında vatandaşlar canlanacak ve Kıbrıslı Türklerin refah düzeyi yükselecektir. söz konusu.

Programda öğrenciler tarafından şiirler okundu, Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekibi de gösteri sundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu